Cmentarz na Rossie – Litwa

Cmentarz Na Rossie to liczące ponad 200 lat miejsce pochówku dla setek Polaków i Litwinów. Jest to miejsce ostatniego spoczynku dla wybitnych malarzy, poetów, kompozytorów oraz żołnierzy. Można tam znaleźć takie nazwiska jak Słowacki, czy Piłsudski. To, co wyróżnia ten cmentarz to piękno otaczającej go przyrody, która kontrastuje z zaniedbanymi przez lata, zniszczonymi nagrobkami i zawalonymi chodnikami.

Myśląc o polskich cmentarzach poza granicami kraju, pierwszą naszą myślą na pewno będzie Cmentarz Łyczakowski we Lwowie. Biorąc pod uwagę walory historyczne, zdecydowanie będzie to najlepsze skojarzenie. Jednak w mojej osobistej opinii, jeżeli weźmiemy pod uwagę walory wizualne, to najlepszym kierunkiem będzie Wilno i Cmentarz na Rossie.

Gdzie leży i skąd wziął swoją nazwę?

Cmentarz Na Rossie położony jest w południowo-wschodnich przedmieściach Wilna i swoją nazwę wziął właśnie od nazwy tej dzielnicy.

Przedmieścia Rossy najprawdopodobniej wzięły swoją nazwę od jednego z najbardziej romantycznych świąt pogańskich, jakie było obchodzone na tych terenach, czyli od Święta Rosy, zwanego inaczej Nocą Kupały albo Nocą Świętojańską. I to właśnie na tym wzgórzu, na którym obchodzono to święto powstała jedna z największych polskich nekropolii poza granicami kraju.

”Nie wiem, czy nie zechcą mnie pochować na Wawelu. Niech! Niech tylko moje serce wtedy zamknięte schowają w Wilnie, gdzie leżą moi żołnierze, co w kwietniu 1919 roku mnie jako wodzowi Wilno jako prezent pod nogi rzucili…”

Józef Piłsudski

Cmentarz wita nas najbardziej zadbanym punktem całego cmentarza, czyli Mauzoleum Matka i Serce Syna, w którym spoczywają matka Józefa Piłsudskiego oraz jego serce, wokół którego znajdują się groby polskich żołnierzy. Jednak miejsce najciekawsze, które w pierwszej chwili zachwyca swoim pięknem, kryje się po drugiej stronie wzgórza. Całe zbocze pokryte jest piękną zieloną trawą, spomiędzy której widać szare punkty grobów, które wydają się tam leżeć w całkowicie losowych miejscach. Nad całym zboczem góruje piękna cmentarna kaplica. Niestety, gdy przyjrzymy się temu wszystkiemu bliżej, dostrzeżemy piękne, ale bardzo zniszczone i zaniedbane pomniki i płyty nagrobne. Gdy zestawiłem to z faktem jak ważnym cmentarzem dla Polaków i Litwinów, jest ten cmentarz, zacząłem się zastanawiać, dlaczego dopuszczono do takiego stanu.

Większość zniszczeń jest efektem zaniedbań, jakich dopuszczono się po 1945 roku, kiedy to cmentarz stał się miejscem spotkań półświatku, który celowo niszczył pomniki i epitafia, a katakumby wykorzystywano jako składzik na materiały budowlane.

Wiem jednak, że prace nad renowacją tego miejsca cały czas trwają i z każdym rokiem coraz więcej nagrobków wraca do stanu z lat swojej świetności. Dlatego można śmiało odwiedzić ten cmentarz każdego roku i za każdym razem będziemy mogli odkryć w nim coś nowego.

Możecie śledzić postępy tych prac, a nawet je wesprzeć, dzięki stronie Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą.

Jeżeli odwiedzicie Wilno, to pamiętajcie zagospodarować, chociaż część swojego czasu na odwiedzenie tego zjawiskowego miejsca.

Chcecie zobaczyć więcej zdjęć z tego miejsca? Koniecznie zajrzyj na mojego Instagrama.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

W odpowiedzi na “Cmentarz na Rossie – Litwa”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *