Filmowe inspiracje podróznicze – TOP 9

Podobno jeden obraz może znaczyć więcej niż 1000 słów. Dlatego przygotowałem dla Was filmowe inspiracje podróżnicze. Większość z nich na pewno już widzieliście chociaż raz (mam przynajmniej taką nadzieję), ale i tak myślę, że znajdziecie coś, do czego chętnie wrócicie 😉

Nie wszystkie poniższe filmy są przykładem filmów z najwyższej półki, ale na pewno wszystkie potrafią inspirować, a to w końcu: Filmowe inspiracje podróżnicze, więc nadają się na tę listę idealnie.

Część z tym filmów spotyka się również ze sporą krytyką środowiska zawodowych podróżników, bo zainspirowani kinomaniacy, siedzący do tej pory na kanapie, ruszają w świat i często narażają życie swoje i innych.

Według mnie krytykować należy tych ludzi, a nie biedne filmy. One zrobiły swoje, czyli pokazały piękne historie i stały się źródłem inspiracji. Teraz zaczyna się rola pasjonatów podróży i zawodowców, aby dzielić się doświadczeniem, przestrzegać, edukować i wspierać tych, którzy też chcą zacząć odkrywać świat.

Więc życzę Wam miłego seansu i mam nadzieję do zobaczenia w świecie 😉

(Jeżeli będziecie potrzebowali chwili odpoczynku od filmowej przygody to polecam sięgnąć po jakąś dobrą książkę. Przygotowałem dla Was kilka propozycji tutaj.)

Wszystko za życie (Into the Wild)

Fabuła: Christopher kończy studia, ale zamiast poświęcić się karierze zawodowej, wyrusza autostopem w kierunku Alaski.

To chyba jeden z najbardziej inspirujących filmów, który pognał tysiące ludzi do odwiedzenia dzikiej Alaski. Jeszcze więcej widzów zamarzyło po jego obejrzeniu, aby tak jak główny bohater rzucić wszystko i jechać w świat.

Film ten działa, chyba tym bardziej na wyobraźnie widzów, bo jest oparty na prawdziwej historii Christophera McCandlessa. 

Miejsce zamieszkania, na Alasce, głównego bohatera, czyli stary autobus, stał się ogromną atrakcją turystyczną, a przy okazji pułapką na nich. Z powodu zagrożenia, jakie ściągali na siebie wędrujący tam ludzie, autobus został w tym roku przeniesiony w bardziej przyjazne rejony.

Cast Away - poza światem

Fabuła: W wyniku katastrofy lotniczej inżynier firmy kurierskiej trafia na bezludną wyspę, gdzie musi przeżyć.

Tego filmu raczej nie trzeba nikomu przedstawiać. Każdy widział go w telewizji pewnie kilkukrotnie, chociaż jednym okiem. Jednak jeżeli nigdy nie mieliście szansy usiąść i go w pełni obejrzeć to zdecydowanie warto to nadrobić.

Choć goni nas czas (The Bucket List)

Fabuła: Historia dwóch umierających mężczyzn, którzy pod wpływem szalonych przygód zostają przyjaciółmi.

Genialni aktorzy, świetna historia i inspirująca idea, tak chyba najprościej można streścić ten film. Nawet jak go nie oglądaliście, to zapewne słyszeliście o tym, że ludzie tworzą sobie takie właśnie bucket list z marzeniami do zrealizowania. Większość z nich robi to właśnie po obejrzeniu tego filmu.

Samsara

Fabuła: Drugi film reżysera „Baraki” to dokumentalna podróż przez najpiękniejsze zakątki 25 krajów na całym świecie z muzyką Lisy Gerrard i Dead Can Dance.

O tym filmie jest ciężko coś napisać, ale na pewno trzeba, że obrazy przepiękne. Scen akcji ani tradycyjnej podróży bohatera tutaj nie doznacie, ale zapewne zapragniecie odwiedzić niektóre miejsca osobiście.

Sekretne życie Waltera Mitty (The Secret Life of Walter Mitty)

Fabuła: Walter Mitty to marzyciel uciekający w świat wyobraźni. Kiedy jego kariera zostanie zagrożona, wyruszy w podróż, która da początek wydarzeniom bardziej niezwykłym niż jego fantazje.

No i tutaj się bardzo zaskoczyłem. Nie samym filmem, ale tym, co znalazłem na filmwebie. Pisząc ten artykuł, zajrzałem ponownie na podstronę dotyczącą tej produkcji i byłem w szoku. Dałem temu filmowi ocenę 6/10, co w mojej prywatnej skali jest zarezerwowane raczej dla przeciętniaków.

Dlaczego było to dla mnie zaskoczenie?

Bo pamiętałem, że film mi się bardzo podobał. Oglądałem go ponownie w tym roku przed wyjazdem na Islandię (ponieważ akcja filmu częściowo dzieje się na tej wyspie i chciałem odwiedzić miejsca, gdzie go kręcili) i w zdaniu się tylko utwierdziłem.

Ocena na filmwebie już poprawiona, a Was zapraszam na tę niezbyt ciężką i całkiem wesołą przygodę.

Everest

Fabuła: Rok 1996. Podczas wspinaczki na najwyższy szczyt świata członkowie ekspedycji stawiają czoło potężnej burzy śnieżnej.

To kolejny na tej liście film oparty na faktach. Główny bohater, czyli Rob Hall, był wybitnym i szanowanym himalaistą. Prowadził on firmę oferującą komercyjne wejścia na Mount Everest. Jedna z takich wypraw skończyła się dla niego tragicznie.

Nie jest to pierwszy film, który powstał na podstawie tej historii, ale na pewno najbardziej znany, dzięki hollywoodzkiemu rozmachowi.

The Way (Droga Życia)

Fabuła: Daniel ginie w czasie wędrówki Szlakiem Świętego Jakuba. Jego ojciec, który przybywa do Europy po szczątki syna, decyduje się przejść tę drogę za niego.

Historia może niezbyt realna, bo ciężko mi uwierzyć, że ktoś, kto na co dzień, raczej nie odbywa tak długich „spacerów” dałby radę podjąć się nagle takiego wyzwania. Jednak nie można odmówić tej historii, że inspiruje do zapoznania się bliżej ze Szlakiem Świętego Jakuba. Na tyle skutecznie, że od jego obejrzenia w mojej głowie cały czas kiełkuje myśl o zmierzeniu się z nim.

Jak dogonić szczęście (Hector and the Search for Happiness)

Fabuła: Psychiatra przemierza świat w poszukiwaniu definicji szczęścia.

Chyba najbardziej naiwna i stereotypowa pozycja pod względem podróżniczym, na tej liście. Jednak urzekł mnie w tym filmie szczegół, który zauważyła moja dziewczyna, a którego chyba żaden filmwebowy „krytyk” się nie dopatrzył. Historia tego filmu oparta jest na jednym z najpopularniejszych opowiadań dla dzieci. Na Małym Księciu.

Główny bohater lata z kraju do kraju (z planety na planetę) i spotyka dla każdego miejsca kluczowe postacie.

Dajcie koniecznie znać, czy udało Wam się dopasować do swoich odpowiedników wszystkie postacie 😉

Dzika droga (Wild)

Fabuła: Młoda kobieta postanawia uporać się ze śmiercią matki i rozpadem małżeństwa, wyruszając w pieszą wędrówkę obejmującą tysiąc mil.

Film często krytykowany przez zawodowych podróżników i miłośników trasy, na której dzieje się historia tego filmu. Podobno Pacific Crest Trail w Stanach Zjednoczonych (bo o nim mowa) stał się miejsce oblężenia przez turystów romantyków, którzy zainspirowani tym filmem, bez większego przygotowania ruszyli w drogę.

Nie mnie oceniać skutki, ale jest to chyba najlepsza recenzja tego, czy film ten jest inspirujący.

Na pewno warto obejrzeć i w przypadku wystąpienia objawów Inspiracjozy dać się ponieść, ale z głową i dobrym przygotowaniem.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *